Skål, lätt äggformad, Gustav Jansson, C.G. Hallberg, Stockholm 1958. Skål, GAB, Stockholm 1965. Dosa, MGAB, Uppsala 1962. Skål med hänklar, möjligen William Edward Hurcombe, London registrerad 1900. Skålfat, märkt "P.Chekroun". Höjd ca 2,5-8,5 cm.
Bruksslitage. Enstaka bucklor och repor.