Mahognyfanerad. Intarsiadekor i olika träslag. Beslag av förgylld metall. Tredelad. Bredd 127, djup 62, höjd 230 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Fanérskador. Fanérlagningar. Repor och märken. Kompletteringar. Rullklaff har slagit sig, går inte att stänga. Lösa lister/detaljer. Delvis solblekt.