Enkel skiva samt rikligt skuren pelarfot. Totallängd ca 84, bredd ca 82,5, höjd ca 76 cm. 30 spelpjäser, varav 15 ljusa samt 15 svarta. Diameter ca 4 cm. 2 tärningar i ben. Pjäser samt tärningar medföljer separat.
Slitage, repor och nagg samt stötskador. Sprickor. Delar på bord saknas. Pigmentbortfall både på insidan av bord samt på spelpjäser. En tärning med skador.