HENDRICK GOLTZIUS, hans art, olja på pannå, ej signerad.
Faraos dotter och Moses. 55,5 x 96.
Lagad pannå. Krackeleringar. Repor.
Enligt uppgift från samlingarna på Hässelbyholm. Författaren Per Anders Fogelström.