BYRÅ, art déco, 1920/30-tal.
Fanerad olika träslag. Med intarsiadekor, dragbeslag i mässing. Längd ca 98, djup ca 46, höjd ca 71 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, krackelyr, smärre sprickor. Mindre fanérskada. Någon fläck på insidan av låda.