POTTSKÅP, ett par, empire, 1800-talets början.
Mahognyfanér med skiva av svart sten. Rak form med flankerande kolonner med doriska kapitäl, bronserade dekorelement. Låda samt lucka med bakomliggande hyllor. Bredd 40, djup 36 resp 37, höjd 73 resp 75 cm.
Trät ställvis slaget, lös sockel. En kolonn lös, lösa dekorelement. En skiva med kantskada. Bruksslitage. Skador.