SPEGEL, rokoko, 1700-tal.
Förgylld, snidad dekor av bland annat rocailler, snäcka och blommor. Höjd ca 78 cm.
Slitage, repor, mindre sprickor och nagg. Renoverad och kompletterad ( bl a senare bakstycke, glas, förgyllning. Mindre lagning på krön samt någon avslagen bit.