3 med dekor i underglasyrblått, en djup och tre flata. 13 st med polykrom dekor ur famille rose-paletten, varav 12 flata och en djup. Diamater ca 22-23 cm.
Slitage, ytliga repor och sprickor. Nagg, framförallt på kanter. Pigmentbortfall samt tillverkningsdefekter. En efterdekorerad. Några med hänganordning på baksidan.