ESTER HELENIUS, mapp "La Rotonde", med 9 litografier, ej komplett.
Varierade motiv. Bladstrl. 36x27 - 40x32.
Ester Helenius var en av de mest anmärkningsvärda grafiker i Finland som gjorde litografisk konst på 1920-talet. Helenius gjorde idag två mycket kända två portföljer som heter La Rotonde (1920) och Reges Mundi (1922). Båda med livfulla karaktärsstudier. I en anda av Baudelaire, skildrar hon flanörer fulla av uttryck från gator och kaféer i Paris.
Slitage, veck, skador, missfärgningar, gulnade.