Vegetativ dekor med krönande svan. Gångjärnsförsett lock. Höjd ca 24 cm.
Slitage, smärre repor. Mindre märken. Nagg, varav mer omfattande vid svanens bakdel(där saknas det möjligen en mindre bit) Smärre anlupet. Graverade bokstäver och siffror.