SKRIVBORD, sengustavianskt, 1800-talets början.
Fanerat med mahogny. Rak form. Mässingsskodda fötter. 6 lådor. Bredd 158, djup 81, höjd 78cm.
Bruksslitage. Repor. Renoverad, bland annat lås borttagna. Bit lådbotten saknas. En låda går ej att öppna. Nyckel saknas.