Målad. Inläggningar av pärlemo och mässing. Beslag av mässing. Nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinrikt. Skiva av vit marmor. Bredd 72. Djup 35. Höjd 129 cm. Nyckel finns.
Skiva med nagg och mindre lagning. Smärre repor och märken. Delar av dekor lös.