Online-teemahuutokaupat
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Selected Gifts E1128
Huutokauppa:
Curated Timepieces – November F529
Huutokauppa:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Huutokauppa:
Jern's Weapon Collection E1122
Huutokauppa:
A Swedish Private Collection F578
Huutokauppa:
The Beautiful Line F593
Huutokauppa:
Design Jewellery Online E1100
Huutokauppa:
Kellot
417284

HERRFICKUR, PER HENRIK BEURLING MED KEDJA OCH NYCKEL, guld 18K, boetten, Nils Calén, Stockholm 1799. Tot ca 79 gram.

Vit emaljerad urtavla, visare med avslut av fleur de lis. Diam 4,6 cm. Kedjans längd 29,5 cm. Urnyckeln med graverad blomsterdekor, höjd 4,5 cm. Endast kedja och urnyckel, vikt ca 13 gram.

Slitage, urtavlan med sprickor och emaljskador, glas saknas. Ej funktionstestad. Kedja med skador.

Lähtöhinta
5 000 SEK