Lackarbete, dekor av figurscener, tassfötter i form av drakar. Inredd med två tedosor i tenn med dubbla lock. Längd ca 20, bredd 14, höjd 15 cm. Nyckel finns.
Skrin med obetydligt slitage. Tenndosor med slitage och bucklor.