Manuell, ljus urtavla märkt "LONGINES", med stavindex i svart och guld, plexiglas, diam ca 35 mm. Boettnr 18228255. X-länk i 18k guld.
Bruksslitage. Glas med repor. Urtavla med mycket små anlöpningar. Ej funktionstestad.