Muut
416330

REKLAMSKYLT, Persil, "till all slags tvätt", 1930-tal.

Kvinna med tvättkorg. Kupad plåt med emalj, ca 59 X 39 cm.

Bruksslitage. Emaljbortfall och sprickor i hörnen. Rost.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift har detta exemplar av "Persilkvinnan" hängt i en lanthandel på Väddö, norr om Stockholm.

Muut tiedot

Skylten är enligt uppgift från ca 1935 och är en "svensk version" av en internationell skylt. Förlagan tecknades av konstnären Joseph Binder, Wien (1898-1972). Boos&Hahn har tillverkat detta exemplar.

Lähtöhinta
4 000 SEK