Samovar med tassfötter, bladstavs- samt pärlstavsdekor. Handtag och knopp i elfenben. Höjd 49cm. På bricka med skål. Graverat monogram. Märkt med dubbelörn, troligen markering för kejserlig hovleverantör.
Försilvring bortnött. Bruksslitage. Sprickor i ben. Bucklor.