SKÅL PÅ FOT, glas, Hyttarbete, "Vingarna", Simon Gate, Sandvik, 1920-tal.
Bruntonad glasmassa. Halvklotformad kupa på högt räfflat och profilerat ben med påklippta motstående bågar samt på utdriven platt profilerad fot. Modellnummer G 557. Höjd 25 cm.
Smärre repor.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?