BYRÅ, sengustaviansk, 1800-talets första hälft.
Fanérad i mahogny, beslag samt detaljer i mässing, avfasade hörn. Lös profilerad skiva i marmor. Längd ca 91, djup ca 44, höjd ca 84,5 cm.
Slitage, repor, fanérskada. Smärre sprickor, maskstungen. Renoverad och kompletterad (bl a senare delar av blindträ, beslag, stärkt med sprik). Nyckel saknas.