Gulmetallstomme behängd med lövformade prismor samt margueriter. Glasklädd mittstam samt fyra ljusarmar.
Ytslitage, anlupen. Skador samt tidigare lagning som gått upp. Ej funktionstestad. Avslutande klot saknas.