Ek samt svärtat trä. Rakform. Flankerad med skuren dekor av bl.a. förvridna ansikten. Utskjutande krön, flankerande halvkolonner samt centralt placerad fronton. L 125, h 102, b 61. Nyckel finns.
Maskstunget, slitage, skador. Senare restaureringar.