Mahognyfanerad. Delbar, uppfällbar skiva, försänkning för tvättfat. I fronten lucka och låda. Nedtill utdragbar bidé på hjultrissor. L 48, b 51, h 88.
Smärre skador och sprickor, tvättfat och bidé saknas, hålet för bidén igensatt med gallon.