Betsat trä. Sabelformade ben och peltaformade ryggbrickor. Lösa sitsar. Utdragbar sits. Soffans längd 225 cm.
Renoverade, förstärkta. Repor, slitage. Soffans vänstra bakben skadat, en del av benet saknas.