Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

TAKKRONA, Louis Seizestil, Paris, tidigt 1900-tal.

Stomme av mässing. Behängd med prismor. Slipade glas. Sex ljuspunkter. Höjd 118 cm. Bredd ca 40 cm.

Ej funktionstestad. Något nagg. Någon prisma saknas.

Alkuperä - Provenienssi

Sagerska Palatset, Stockholm. Auktion, Bukowskis omkring år 1990.

Lähtöhinta
25 000 SEK