Om Fridtjof Nansens färd till Nordpolen 1893-1896. I skinnband. Tryckt hos H. Achehoug & Co.s Forlag, Kristiania, Norge, 1897.
Slitage, nagg och märken. Fläckar. Ej fullständigt genomgångna.