Fanerad med valnöt och andra träslag, bronserad. Glasad dörr flankerad av hyllplan. Låda under. Uppsats med hylla. Längd 106. Djup 37. Höjd 180 cm. Nyckel finns.
Repor och märken. Sprickor. Lagningar.