POTTSKÅP, gustavianskt, 1800-talets början.
Ådringsmålad. Dörr med bakomliggande låda och litet hyllplan. Bredd 46, djup 43, höjd 72 cm.
Färg skador. Senare målning. Slitage. Ställvis kompletterad.