STOLAR, ett par, sengustavianska, Lindome, omkring 1800.
Rak form, genombruten rygg med spjälknippe. Rikt skuren dekor av bladstav och vinranka samt krönande druvklase.
Slitage, repor nagg/mindre stötskador och färgbortfall. Avkortade ben. Smärre renovering och komplettering (stärkta stolramar, senare bemålning samt senare sitsar).