Online-teemahuutokaupat
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Selected Gifts E1128
Huutokauppa:
Curated Timepieces – November F529
Huutokauppa:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Huutokauppa:
Jern's Weapon Collection E1122
Huutokauppa:
A Swedish Private Collection F578
Huutokauppa:
The Beautiful Line F593
Huutokauppa:
Design Jewellery Online E1100
Huutokauppa:

Robert Thegerström

(Ruotsi, 1857-1919)
Robert Thegerström
(Ruotsi, 1857-1919)

ROBERT THEGERSTRÖM, pastell.

Framför brasan. Intygad på baksidan ´”Framför brasan” modellstudie målat af Robert Thegerström i Paris i slutet af 1880-talet. Intygas af Elin Thegerström´. Ej signerad. 53,5 x 37 cm.Bildstorlek

Ej examinerad ur ram.

Alkuperä - Provenienssi

I konstnärens familj till 2012.

Muut tiedot

Motivet med en naken kvinna värmande sig framför en eld inomhus har traditionellt associerats med Anders Zorn. Zorns tidigaste kända verk inom denna genre kan dateras till omkring 1895. Den aktuella pastellen, utförd i Paris emot slutet av 1880-talet, visar att det var Thegerström, inte Zorn som lanserade detta motiv.
Robert Thegerström gifte sig 1887 med Elin Lamm, kusin till Zorns hustru Emma. Efter giftermålet, blev han nära vän till Zorn. Samma år reste de de bägge paren tillsammans till Spanien och Marocko. Efter sitt giftermål kom Thegerströms sommarvistelser i Sverige att tillbringas på Dalarö där Zorn också vistades sommartid. 1891 målade Thegerström där sitt kända pastellporträtt av August Strindberg. 1892 återvände han till Sverige efter många års vistelse i Frankrike. Han lät uppföra och bodde under lång tid i ett av de första husen i Djursholm, Villa Tallbacken, ritad av Ferdinand Boberg.

Lähtöhinta
7 000 SEK