Kellot
411736

HERRFICKUR, guld 14K, daterad enl gravyr 1919. Tot ca 80 gram.

Slät boett. Diam 4,9 cm. Klockkedja av doublé längd 25 cm medföljer liksom etui.

Slitage, repor, invändig gåvogravyr. Ej funktionstestad.

Alkuperä - Provenienssi

August Carlsson, rättare hos Carl Adolf Pettersson(Gestad-Pelle), Gunnar Myrdals far.

Lähtöhinta
2 500 SEK