KARMSTOL, gustaviansk, 1800-talets början.
Vitmålad med bronserad dekor. Medaljongformad rygg med krön av bronserad dekor av kotte och blad. Stoppas sits. Sargkant med likande dekor som krön. Avsmalnade kannelerade ben.
Förstärkt. Senare klädsel, bemålning och bronsering. Bruksslitage.