Förgyllda. Pelare på kvadratisk fot. Dekor av bla bladstav, palmblad samt palmettbård. Urnformade ljuspipor uppburna av patinerade fabeldjur. Höjd ca 25 cm.
Slitage, repor, stötskador, smärre anlöpningar.