LJUSRING/KRONA, sengustaviansk, omkring 1800. Höjd ca 79 cm.
Stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor bl a i form av ovalen samt romber. Fem ljusarmar med ljushållare samt ett sparljus i krona. 8 st prismor medföljer separat. Höjd ca 79 cm.
Slitage, nagg på prismor, prismor saknas. Renoverad och möjligen kompletterad (då med senare ljusarmar). Nerkortad.
Beatelunds slott på Ingarö.