Kamerahus med handtag i läder. Objektiv Zeiss -Opton Tessar 1:2,8 f=80 m. m, nr 589484. Med ljusmätare Soligor Selector cds, trådutlösare, filter (B+W 49 ES 3), solskydd i gummi m.m. Höjd på kamera ca 9,5 cm.
Bruksslitage, smärre repor/ytliga stötmärken, smuts. Optik med obetydligt slitage. Ej funktionstestad.