Rak form på kulfötter. Svarvade kolonnetter. Fanerad samt bemålad. 1 låda samt 2 skåp. Bredd 74 cm, djup ca 31,5 cm, höjd ca 170 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, smuts, sprickor, stötskador, fanérskador, färgbortfall. Nedersta skåpet saknar ett hyllplan.