MATTA, "Porslinsmattan", rölakan. Ca 311 x 223 cm. Signerad AB MMF
(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1932. Tillverkad efter 1941.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Lång- och kortsidorna med skador och revor, fransar saknas.