Ek. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Två underliggande lådor. Nedåt avsmalnande ben. Dragbeslag i mässing märkta Eskilstuna. Bredd 97, djup 46, höjd 105 cm. Nyckel finns.
Sprickor. Skador. Repor. Lätt ranglig.