Blå botten med floral dekor i guld. Hänklar i vitt med dukatmönster i guld. Centralt motiv i polykroma färger med blomstilleben på ena sidan samt i Watteauliknande scener på andra sidan. Lock med krönande kotte. Höjd ca 45 cm.
Slitage, repor, smuts, nagg, färgbortfall, något lösa fundament.