Lars Biugg, Jönköping, otydlig datering 1795 (?), graverad bladslinga, höjd 8,5. - CF Seseman, Arboga 1810, graverad dekor av kartuscher, höjd 9,5. - Pehr Blommert, Gävle 1826, graverad m bladranka samt inskription "No 74 E.Kn HBID", höjd 9,5. - Bernhard Hertz, Stockholm 1899, höjd 9.
Bruksslitage, mindre bucklor och stötskador.