SNEDKLAFFSEKRETÄR, sengustaviansk, omkring sekelskiftet 1800.
Fanerad med mahogny. Utfällbar skrivklaff, bakomliggande lådinredning. Nedåt avsmalnande ben. Mässingslister samt beslag och nyckelskyltar. 3 lådor. Bredd 87, djup 51, höjd 111cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Blekt. Sprickor, en genomgående spricka på ena sidan. Fanérskador. Fläckar.