KANNA, porslin, Victor Vasarely, ur Künstler-Sammel-Serie, Rosenthal. 1900-talets andra hälft.
Med dekor av psykedeliskt mönster i guld, med brun botten. Med lock. Märkt undertill. Höjd, inklusive lock, 21 cm.
Smärre slitage, några ytliga märken på gulddekor.