ÅKE HOLM, skulptur, stengods, Höganäs 1950-tal, sign.
Chamotterad med grön glasyr. Föreställande den gammaltestamentliga profeten Jona som kastas i havet. Längd 30, höjd 26 cm.
Slitage, nagg.
Bukowskis Moderna Kvalité, katalognummer 738, 4 oktober 2011.