JARDINJÄR, silver och kristall, CG Hallberg, Stockholm, 1889. Vikt ca 620 gram.

Oval form på fyra fötter. Rik dekor med bla pärlstav, palmettbård, äggstav, samt lejonmaskaroner. Två stycken kartuscher på vardera sida. Glasinsats med slipad dekor. Längd ca 44 cm, bredd ca 31 cm.

Slitage, repor, några nagg på glasskålens kant samt en lagning. Anlupet.

Lähtöhinta
2 500 SEK
Luo tili Bukowskilla
  • Aloita myyminen ja ostaminen
  • Tallenna suosikkiesineitä
  • Tallenna hakuja
Onko sinulla jo asiakastili?