Termometer föreställande Trajanuskolonnen. Basen har förgyllda örnar vid vardera hörn. På toppen figur föreställande Napoleon. Patinerad samt förgylld mässing. Sockel troligtvis av svart sten. Höjd: 31,5 cm.
Slitage, repor, ej funktionstestad, lös gallerdel.