SEKRETÄR, rokoko, 1700-tal.
Fanerad med mahogny. Beslag och listverk av mässing. 3 lådor i sarg. Nedfällbar skrivklaff. Bredd 81. Djup 42. Höjd 87 cm. Nyckel finns.
Omfattande fanerskador. Löst lås. Inrikt med sprickor och skador. Fläckar.