August Malmström

(Ruotsi, 1829-1901)
August Malmström
(Ruotsi, 1829-1901)

AUGUST MALMSTRÖM, grå lavering och täckvitt på papper. Intygad a tergo.

Kristus i templet. Ej signerad. 17 x 12 cm.

Ej examinerad ur ram.

Alkuperä - Provenienssi

Auktion, Konstnärshuset, Stockholm, Förteckning öfver Professor August Malmströms efterlämnade arbeten hvilka å offentlig auktion försäljas i Konstnärshuset, 8-9 april 1902, under III. Aqvareller, A. Figurstudier och skisser, nr. 227

Lähtöhinta
2 000 SEK