Royal Copenhagen

(Tanska, 1775-)
Royal Copenhagen
(Tanska, 1775-)

MAT- samt KAFFESERVIS, 151 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, 1900-tal.

18 mattallrikar, 6 djupa mattallrikar, 18 mellan stora djupa tallrikar, 18 mindre djupa tallrikar, 17 förrättstallrikar, 6 assietter, 12 kaffekoppar med fat, 12 mockakoppar med fat, 4 cremekoppar, tekanna, 2 sockerskålar med lock (ett lock saknas), 2 smörskålar med lock (ett lock saknas), kupa på fat, ett par vaser, 2 st saltkar, 8 ovala uppläggningsfat i olika storlekar och modeller, vas, ett par ljusstakar, en tvåarmad ljusstake, 6 runda skålfat i olika storlekar, rund skål, 2 lövformade skålfat, 2 skålfat på fot i olika storlekar, rektangulärt serveringsfat, 2 terriner (lock saknas), såsskål på fat, 3 mindre runda skålar i olika storlekar. Bla helblond och halvblond. Första- samt andra sortering.

Lock saknas. Till stor del andra sortering. Bruksslitage. Enstaka nagg.

Lähtöhinta
22 000 SEK