Bålskål med polykrom dekor av bland annat vinrankor. Fat med floral dekor i underglasyrblå. Diameter ca 29 respektive 23 cm.
Slitage, repor och nagg. Mindre tillverkningsdefekter. Bålskål med omfattande lagningar och avslagen flisa från kant.