Fanerad med björk. Lådor och skrivklaff fanerade med masurbjörk. Beslag av mässing. Nedfällbar klaff med skrivinredning. Bredd 107. Djup 56. Höjd 139 cm. Nyckel finns.
Repor och mäken. Sprickor. Klaff något defekt.