Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024
Muut
403679

Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

GRYTA, gjutjärn, empire, Sverige, 1844.

Lock med dekor av bevingade figurer på häst samt blommor. Gryta med dekor av figurer ridande på lejon. Lock samt gryta märkta StB samt initialer AEB 1844. Höjd ca 17cm.

Ställvis hårt slitage. Lock och gryta med dålig passform. Senare fötter. Smärre kantnagg.

Lähtöhinta
2 500 SEK